İşte Ethereum’un Konumunu Zorlayan “Ethereum Katilleri”

0
599

Ethereum, piyasa değerine göre en büyük ikinci blok zinciri projesidir. Ancak, diğer platformlardan bol miktarda rekabetle karşı karşıya kalmış durumda.

Ethereum, özel tokenları, blok zinciri uygulamalarını ve merkezi olmayan borsaları güçlendirebilen programlanabilir bir blok zinciridir. Bununla birlikte, Ethereum 2015’te yayınlanmasından bu yana, diğer birçok blok zinciri, özelliklerini iyileştirmek için çaba sarf etti.

Rakip platformlar, daha çeşitli varlıklar için destek sunmayı, işlem hızları ve maliyetleri iyileştirmeyi veya kripto para sahiplerine daha fazla stake getirisi sunmayı amaçlıyor.

Bunlar şu anda piyasadaki en önemli “Ethereum katilleri”dir.

Cardano

Cardano, 2017’de başlatılan bir blok zinciridir. Şu anda, ani bir değer artışı ile ilk üç zincir arasında yer alarak öne çıkıyor.

Cardano, Şubat ayının sonlarında geliştiriciler için ilk kez özel blockchain tokenları ve altcoin’ler oluşturma olanağı veren “Mary” yükseltmesini duyurdu. Bu özellik, Ethereum’un popüler ERC-20 token standardıyla karşılaştırılabilir.

Cardano aynı zamanda, ADA tokenını tutan kullanıcıların tokenı cüzdanlarında tutarak ödül kazanmalarına izin vererek geçen yıl stake etmeyi başlattı. Bu da, Ethereum 2.0 ile rekabet etmesini sağlayacaktır.

Cardano, şimdiye kadar çok az sayıda önemli projeyi kendine çekti, çünkü kısmen henüz blockchain uygulamalarını veya DeFi uygulamalarını desteklememektedir.

Binance Chain

Binance Chain, 2019 yılında Binance tarafından yeni kripto tokenları için bir hedef olarak oluşturuldu. Daha verimli işlemler ve takaslar sağlamakla birlikte, Binance’in lider bir borsa olarak uzun süredir devam eden statüsü, birçok projeyi işe almasına da yardımcı oldu.

Şimdiye kadar Binance Chain, sosyal medya projesi olan Mithril ve havacılık güvenlik projesi Aeron gibi mevcut Ethereum projelerini çekmeyi sağladı. Aynı zamanda birçok orijinal tokenla BTC ve ETH eşdeğeri gibi “sabitlenmiş” tokenları destekliyor.

Ağustos 2020’de Binance, Binance Chain için paralel bir blockchain olarak Binance Akıllı Zinciri (BSC) başlattı. BSC, Ethereum’un Sanal Makinesi ile uyumluluğun yanı sıra blok zinciri geliştiricileri için stake etme özellikleri ve akıllı sözleşme desteği sağlıyor.

Polkadot

Polkadot, Parity Labs tarafından Nisan 2020’de piyasaya sürülen bir blok zinciri olarak dikkat çekiyor. Ethereum gibi, blok zinciri uygulamalarını, değişimlerini ve oyunları desteklemeyi hedeflemektedir.

Ancak, Ethereum’dan farklı olarak Polkadot, yalnızca tek bir blockchain değil, bir “paraşüt” ağı oluşturmayı amaçlıyor. Bu yaklaşım, maliyetleri düşürmeye ve blok zinciri işlemlerinin hızını artırmaya yardımcı olacaktır. Ethereum 2.0, verimlilik sorunlarını parçalama yoluyla çözmeyi hedefliyor, ancak bu çözüm tamamlanmamış ve Polkadot için “ilk hamle” avantajı sağlıyor.

Polkadot, teknik özelliklerinin yanı sıra liderliği nedeniyle de dikkate değerdir. Parite, iki eski Ethereum yöneticisi Gavin Wood ve Jutta Steiner tarafından yönetiliyor. Bu arka plan, Polkadot’un veri pazarı Ocean Protocol ve ürün izleme hizmeti Origin Trail gibi önemli projelerle ortaklıklar kurmasını sağlıyor.

Solana

Solana, Mart 2020’de faaliyete geçen bir blok zinciri olarak öne çıkıyor. Yüksek işlem hacmi sağlamayı hedefliyor. İşlem kapasitesi her iki yılda bir iki kat kadar artacak şekilde saniyede 65.000 işlem ve devam eden ölçeklendirme vaat ediyor.

Platform aynı zamanda, Ethereum ile uyumluluğu hedefliyor. Ekim 2020’de Solana, Ethereum’un ERC-20 varlıklarının Ethereum ve Solana arasında taşınmasına izin veren bir köprü platformu olan “Wormhole”u tanıttı.

Proje en çok FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen merkezi olmayan bir değişim projesi olan Serum’a ev sahipliği yaparak dikkate değer bir hal alıyor. Aynı zamanda popüler bir stabilcoin olan USDC’yi de cezbediyor.

Kaynak: bitrates

 


Twitter Hesabımızı Takip Ederek Anında Haberdar Olun! Twitter

Bizi Google Haberler'den de takip edebilirsiniz : @kriptofubi

Binance'da %10 Komisyon İndirimli Kayıt Yapmak İçin Tıklayın : %10 İndirimli Kayıt

Haber ve analizlere anında ulaşmak için Telegram Grubumuza Katılın: Telegram

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here