John McAfee, Menkul Kıymet Sahtekarlığıyla Suçlandı!

0
642

John McAfee, kripto para birimi “yükselt ve düşür” planı nedeniyle menkul kıymet sahtekarlığıyla suçlandı.

Federal savcılar, McAfee ve onun idari danışmanı ve onun koruması Jimmy Gale Watson Jr. aleyhine açılan bir davayı öne sürdü ve Twitter takipçilerini Reddcoin ve Dogecoin gibi kripto paralara yatırım yapmaya çağırarak çiftin yaklaşık 2 milyon dolar kazandığını ve ardından fiyat yükseldikçe de kendi varlıklarını sattığını iddia etti.

ABD Savcısı Audrey Strauss, açıklamasında “McAfee ve Watson, yükselen kripto para piyasasında yatırımcılar arasında yaygın şekilde kullanılan bir sosyal medya platformunu kullanarak milyonlar kazandılar” dedi.

Sanıkların, McAfee’nin Twitter hesabını, gerçek, çıkarcı güdülerini gizlemek için yanlış ve yanıltıcı ifadelerle çeşitli kripto para birimlerini lanse eden yüz binlerce Twitter takipçisine mesajlar yayınlamak amacıyla kullandığı iddia ediliyor.

Çiftin planlarını Aralık 2017 ile Ekim 2018 arasında uyguladığı iddia ediliyor. McAfee, şu anda yaklaşık 1 milyon takipçiye sahip doğrulanmış Twitter hesabını bir “Günün Parası” veya “Haftanın Parası” önermek için kullandı.

İddianame, McAfee’nin bu altcoinlerde hissesi olmadığını iddia ettiğini belirtiyor: Gerçekte, McAfee’nin önceden Bitcoin kullanarak büyük miktarlarda satın alacağı, ardından takipçileri fiyatı yükselttikten sonra bunları tekrar indireceği iddia ediliyordu.

McAfee ve Watson, her biri 5 ile 20 yıl hapis cezasına çarptırılan 7 suçlamayla karşı karşıya.

Kendi adını taşıyan antivirüs şirketini kurmasıyla tanınan McAfee, geçen yıl ayrı vergi kaçakcılığı suçlamalarından tutuklanmıştı.

Kaynak: theverge


Twitter Hesabımızı Takip Ederek Anında Haberdar Olun! Twitter

Bizi Google Haberler'den de takip edebilirsiniz : @kriptofubi

Binance'da %10 Komisyon İndirimli Kayıt Yapmak İçin Tıklayın : %10 İndirimli Kayıt

Haber ve analizlere anında ulaşmak için Telegram Grubumuza Katılın: Telegram

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here