Kovid Aşısının Blockchain Şeffaflığına İhtiyacı Var! İngiltere Harekete Geçti

0
341

Kovid-19 aşı takibi söz konusu olduğu zaman çoğu ülke geride kalıyor. ABD’de yeni CDC Direktörü Rochelle Walensky geçen Pazar günü Fox News’e şöyle konuştu:

size ne kadar aşıya sahip olduğumuzu söyleyemem ve eğer size söyleyemiyorsam bu valilere ve devlet sağlık görevlilerine de söyleyemeyeceğim anlamına gelir.

Diğer ülkelere karşı İngiltere ise bu konuda harekete geçmiş durumda. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi bunu çoktan çözdü. NHS, Stratford Upon Avon ve Warkwick hastanelerinde ilaçlardan hasta kollarına kadar aşı tedarik zincirlerini yönetmek amacıyla Everyware ve Hadera’nın sağladığı hizmeti kullanıyor. Bu programı genişletmeyi planlıyorlar.

Blockchain DLT, değişmez verilere dayanan tüm tedarik zinciri katılımcıları arasında benzersiz bir şekilde şeffaf bir paylaşılan kayıt sistemi sağlıyor.

IoT sensörleri, yolculuğu boyunca aşı tedarikinin sıcaklığını izliyor. Örneğin aşı tedariki ilaca ulaştığında, blok zinciri defterine yazılıyor.

Akıllı sözleşmeler, aşı depolama sıcaklığı kabul edilebilir bir eşiğin altına düşmeye başladığında tedarik zinciri katılımcılarını uyarır, bu sayede tedarik kurtarılabilir ve hızlı bir şekilde uygun soğuk depoya taşınması sağlanır.

Güvenilir blok zinciri verilerinin üzerinde kullanılan Al analitiği, verimli dağıtımı destekleyebilir, lojistik darboğazlardan kaçınmaya yardımcı olur ve çeşitli kişilerde olumsuz yan etkileri de tahmin edebilir.

Değişmez blok zinciri verileri her ağ katılımcısı tarafından bağımsız olarak doğrulanabildiği için, aşının durumu ve konumu konusunda herhangi bir anlaşmazlık yoktur. Böylece, aşı tedarikinin durumu şeffaf hale gelir, bilgili ve etkili karar vermeyi sağlar.

Sonuç

IBM, Hadera gibi blockchain ve Al konusunda uzmanlaşmış teknoloji şirketleri, Kovid-19 aşı dağıtımını ve analitiğini yeni çağa getirmeye istekli ve yetenekli görünüyor. Ekosistemi ve iş anlaşmalarını kurmak için hükümetlere ve tedarik zinciri katılımcılarına ihtiyaç var.

Kaynak:blogs.gartner

 


Twitter Hesabımızı Takip Ederek Anında Haberdar Olun! Twitter

Bizi Google Haberler'den de takip edebilirsiniz : @kriptofubi

Binance'da %10 Komisyon İndirimli Kayıt Yapmak İçin Tıklayın : %10 İndirimli Kayıt

Haber ve analizlere anında ulaşmak için Telegram Grubumuza Katılın: Telegram

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here