Litecoin Nedir? Litecoin Rehberi

0
345

Litecoin, Bitcoin’den türetilen ve orijinal kripto para biriminin benimsenme sorunlarından bazılarını ele almayı amaçlayan ilk kripto para birimlerinden biridir. Litecoin, 2011’de Bitcoin kodunun bir çatalıyla oluşturulmasından bu yana iniş ve çıkışlar yaşadı, ancak kripto topluluğunun ilgisini çekmeyi ve ilk 10 kripto para birimi arasına girmeyi başardı.

Litecoin yeteri kadar ilgi görse de, toplu zincir içi işlemler için uygun bir protokol olarak konumlandırılmasında Bitcoin Cash ve Bitcoin SV gibi diğer protokollerle sıkı bir rekabet içinde yer alıyor.

Litecoin (LTC), merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blockchain ağına dayanan eşler arası bir kripto para birimidir. 2011 yılında MIT mezunu ve eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından oluşturuldu.

Lee, Litecoin’i Bitcoin kodunu ve protokolü temel alarak oluşturdu. Litecoin’in, blok onay süresi Bitcoin’e kıyasla Litecoin’de 4 kat daha düşüktür. Bu da, Litecoin’in işlemleri çok daha hızlı onaylamasını sağlar. Diğer bir fark maksimum para miktarı sınırıdır: Bitcoin için 21 milyon, Litecoin için 84 milyondur.

Litecoin’in bazı teknik unsurları, onu madencilik operasyonlarının merkezileştirilmesine daha az duyarlı ve daha küçük ölçekli madencilerin gözüne daha çekici geliyor.

Litecoin, esnek stratejisi ve yeniliklerin hızlı bir şekilde benimsenmesi sayesinde sağlam bir piyasa kurmayı başardı.

Litecoin projesinin gelişimi, kar amacı gütmeyen Singapur merkezli Litecoin vakfı tarafından yönetiliyor ve Charlie Lee genel müdür olarak görev yapıyor. Vakıf ve geliştirme ekibi birbirinden bağımsız olsalarda Vakıf ekibe finansal destek de sağlıyor.

Litecoin’in Kullanımı

LTC, herhangi bir büyük kripto para borsasında satın alınabilir ve dijital cüzdanlarda, özel donanımlarda veya kripto saklama sağlayıcılarında saklanabilir. Hız ve düşük ücretler, eşler arası transferler ve dijital satın alımlar için Litecoin’i kullanmayı çekici hale getiriyor.

Litecoin saniyede maksimum 56 işlem gerçekleştirebiliyor. Bu, hem Bitcoin hem de Ethereum’un toplamından çok daha hızlı olmasını sağlıyor. Litecoin, gelecekte giderek daha popüler hale geldikçe, ekstra taleple başa çıkabilecek.

Kaynak: kraken, bitdegree

 

 


Twitter Hesabımızı Takip Ederek Anında Haberdar Olun! Twitter

Bizi Google Haberler'den de takip edebilirsiniz : @kriptofubi

Binance'da %10 Komisyon İndirimli Kayıt Yapmak İçin Tıklayın : %10 İndirimli Kayıt

Haber ve analizlere anında ulaşmak için Telegram Grubumuza Katılın: Telegram

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here